Blog

Zioła wspomagające pracę wątroby

Wątroba jest największym, a jednocześnie wyjątkowym gruczołem w organizmie człowieka, ponieważ podlega regeneracji. Wycięty chory płat wątroby albo, u zdrowego człowieka płat do przeszczepu, odbuduje się do stanu pierwotnego bez zaburzania jej funkcji. Nie oznacza to jednak, że wątroba jest niezniszczalna i że nie potrzebuje wsparcia, najlepszym zaś wspomaganiem tego gruczołu są dobre zioła na wątrobę.

Praca wątroby

Wątroba spełnia cztery zasadnicze funkcje w organizmie człowieka:

metaboliczną – m.in. metabolizuje w glukozę aminokwasy, a także przekształca w nią węglowodany;

filtracyjną – m.in. toksyczny amoniak przekształca w mocznik, filtruje krew z toksyn;

detoksykacyjną – m.in. neutralizuje toksyny, a także wydala je z organizmu;

magazynującą – magazynuje żelazo oraz witaminy, w tym B12 i uwalnia je w razie potrzeby.

Ponadto wytwarza erytrocyty, ma wpływ na termoregulację, buforuje przepływ glukozy oraz syntetyzuje wiele związków.

Wspomaganie, leczenie i ochrona wątroby

Ze względu na duży przepływ toksyn, a także narażenie na wirusy i bakterie choroby wątroby są poważnym problemem społecznym. Wątroba jako jeden z nielicznych organów bardzo późno wysyła sygnały o swojej niewydolności i z tego względu choroby wątroby są wykrywane najczęściej w ostatnich jej stadiach. Właśnie dlatego ważne jest wspomaganie wątroby naturalnymi preparatami zioło pochodnymi.

Zioła przydatne dla zdrowia wątroby

Zioła na wątrobę to przede wszystkim pięć roślin mających bardzo dobry wpływ na jej pracę i zdrowie.

Ostropest plamisty

Jest to główne i pierwsze zioło zalecane do przyjmowania przy schorzeniach wątroby, ale mogące być stosowane również w celach prewencyjnych, dla jej wzmocnienia. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich Europy, a także Azji i Afryki, w Polsce jest sklasyfikowany jako roślina uprawna, spotykana w formie zdziczałej.

Aktywnym składnikiem ostropestu jest sylimaryna, wzmacniająca błony śluzowe wątroby, a jej spożycie obniża stany zapalne przy otłuszczeniu i marskości wątroby, a także przy żółtaczce. Jest to polecane zioło na regenerację wątroby oraz do zastosowania jako ochrona przed truciznami. Ponadto ostropest obniża poziom cholesterolu, pobudza trawienie oraz reguluje pracę pęcherzyka żółciowego. Jest także dobrym źródłem antyoksydantów.

Mniszek lekarski

Jest byliną rosnącą bodajże wszędzie i wszystkim jest znany jako popularny dmuchawiec. Z jego żółtych kwiatów można sporządzać swoisty kwiatowy miód.

W klasyfikacji dobrych ziół zajmuje drugie miejsce jako przydatny do szybkiego pozbywania się z wątroby wszelakich zanieczyszczeń. Mniszek polepsza wydzielanie żółci wspomagającej syntezę tłuszczów oraz przyspiesza procesy trawienne. Jest wskazany przy diecie wysoko tłuszczowej, działa przeciwzapalnie, a także ma działanie antyoksydacyjne.

Łopian

Można go spotkać na wszystkich nieużytkach i łatwo rozpoznać po dużych liściach i różowych, podobnych do ostu kwiatach. Chociaż jako zioło użytkowana może być cała roślina, to dla wątroby najbardziej przydatny jest jej korzeń.

Korzeń łopianu wspomaga przepływ żółci, oczyszcza krew oraz naprawia uszkodzone komórki. Ponadto bywa stosowany w leczeniu cukrzycy oraz jako środek łagodzący bóle.

Dziurawiec

W Polsce pospolity, a do tego pod względem przydatności dla zdrowia jest jedną z najlepiej poznanych roślin zielnych.

Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zawiera garbniki, antyoksydanty oraz flawonoidy sprzyjające rozkurczaniu mięśni i poprawiające przepływ żółci. Wspomaga trawienie, a także jest uznany za naturalny antydepresant.

Karczoch

Jest rośliną uprawną, mało jeszcze w Polsce popularną, a w Unii Europejskiej sklasyfikowaną jako warzywo.

Warzywo działa na wątrobę oczyszczająco i rozkurczająco oraz polepsza wydalanie żółci. Ponadto reguluje stężenie glukozy i jest polecane w diecie diabetyków. Obniża cholesterol, ma również niewielkie działanie przeczyszczające. Polecany przy wspomaganiu regeneracji wątroby, w tym po przebytych chorobach oraz operacjach.

Trzeba jednak pamiętać, że zioła na wątrobę niewiele wskórają w organizmie nieustannie narażonym na zatruwanie wątroby, np. poprzez nadużywanie alkoholu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *