Blog

Zioła na nerki – Wsparcie w leczeniu i profilaktyka

Schorzenia układu moczowego to wstydliwy problem, który może mieć rozmaite przyczyny. Kamica nerkowa czy kłębuszkowe zapalenie nerek nie tylko powodują ból i dyskomfort, lecz mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek. Nagromadzone produkty przemiany materii i woda powodują z czasem uszkodzenia organów wewnętrznych, więc w przypadku chronicznych chorób nerek konieczna jest regularna kontrola stanu zdrowia. Specjalistyczne leczenie, dobrane do konkretnej choroby, warto połączyć ze stosowaniem ziół – tradycyjna medycyna ma wiele do zaoferowania. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zioła na nerki mogą pomóc w terapii lub chronić nas przed rozwojem schorzeń układu moczowego.

Jak działają zioła na nerki?

Picie wywarów ziołowych w przebiegu chorób nerek ma kilka zastosowań. Po pierwsze, działają one moczopędnie – ułatwiają pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu i zapobiegają obrzękom tkanek. Takie działanie wykazuje na przykład pokrzywa, czystek, skrzyp, nawłoć, liść borówki, liść brzozy czy rdest ptasi. Mieszanki tych ziół pomagają usuwać jony sodu i chloru oraz mocznik i kwas moczowy. Działają przeciwzapalnie, a niektóre z nich wspierają dodatkowo układ odpornościowy. Można zatem mówić o ziołowym detoksie – nadmiar ubocznych produktów metabolicznych doprowadziłby bowiem do zatrucia organizmu. Złogi w nerkach lub pęcherzu moczowym to także fizyczny problem – uciskają tkanki i niszczą je, dlatego konieczne jest rozpuszczanie tworzących się kamieni. Oprócz wyżej wymienionych ziół, pomóc w tym mogą: glistnik, rumianek, rozmaryn, babka lancetowata, podbiał lub korzeń lukrecji.

Zioła na nerki to także rośliny kojarzone z innymi dolegliwościami. Na przykład mniszek lekarski może być pomocniczym środkiem moczopędnym, podobnie jak lipa i czarny bez. W profilaktyce chorób nerek świetnie sprawdza się także zielona herbata, która zapobiega tworzeniu się złogów i wspomaga produkcję moczu. Z kolei krwawnik pospolity działa na drogi moczowe rozkurczowo i hamuje krwawienie z naczyń włosowatych. Zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, podobnie jak mącznica lekarska czy żurawina. Stosując zioła na nerki, można wesprzeć także pracę innych organów – na przykład moczopędne kłącze perzu korzystnie wpływa na pracę trzustki i wątroby.

Komponowanie mieszanek ziołowych

Aby wykorzystać w pełni dobroczynne właściwości ziół, najlepiej jest tworzyć mieszanki, które zapewnią pełne spektrum zdrowotnego działania. Można to robić samodzielnie lub korzystać z gotowych herbatek w torebkach. Czasami indywidualne dobranie proporcji jest warte zaangażowania. Wybór ziół zależy od rodzaju schorzenia – inaczej należy wspomagać leczenie kamicy nerkowej, a inaczej infekcji dróg moczowych.

Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, komponując własne mieszanki. Przede wszystkim pamiętajmy, że zioła to składniki lecznicze – nie można przyjmować ich w nadmiarze, aby nie narazić się na działania niepożądane. Najlepiej, jeśli mikstura zawiera maksymalnie 5 różnych roślin. Dzięki temu zioła na nerki będą miały szansę zadziałać w zalecanej dawce. Parzymy jedną łyżeczkę gotowego suszu w szklance gorącej wody – taki napar można pić 2-3 razy dziennie. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że zioła moczopędne mogą wypłukiwać z organizmu cenne minerały, na przykład potas. Aby temu zapobiec, po kilku tygodniach stosowania tego typu ziół warto zrobić przynajmniej dwa tygodnie przerwy. Koniecznie sprawdzajmy też przeciwwskazania do stosowania konkretnych roślin – czasem wchodzą one w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Wybierając gotowe mieszanki w postaci herbatek lub tabletek ziołowych, poszukajmy informacji, w jakich przypadkach produkt jest wskazany. Przestrzegajmy także zalecanej dziennej dawki, aby nie wyrządzić sobie krzywdy przez przedawkowanie substancji leczniczej. Rozsądne stosowanie ziół na nerki może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby oraz w załagodzeniu jej objawów. Długotrwałe stosowanie ziół należy skonsultować z lekarzem. Nie mogą one także być zamiennikiem specjalistycznego leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *