Blog

Mniszek pospolity i jego właściwości

Mniszek pospolity to niezwykła roślina lecznicza, która może każdemu z nas pomagać w walce o utrzymanie zdrowia i dobrej formy. Surowcem leczniczym jest tu całe ziele oraz korzeń, z których można przygotować naturalne leki na wiele przypadłości. Co warto wiedzieć na temat mocy mniszka i jego leczniczych właściwości?

O skuteczności mniszka lekarskiego decydują przede wszystkim substancje, które można znaleźć w tej roślinie. Są to gorycze, garbniki oraz sole organiczne, nie brak tu również tak ważnych dla ludzkiego organizmu minerałów, jak fosfor, magnez, żelazo oraz cynk. Ziele mniszka lekarskiego jest też dobrym źródłem witamin A i C, dzięki czemu może skutecznie wspierać odporność naszego organizmu.
Jako roślina lecznicza, mniszek znany był już w czasach starożytnych. W okresie wczesnego średniowiecza pomagał on ludziom w walce z piegami oraz plamami wątrobowymi, był też ceniony jako skuteczny lek na ukąszenia skorpiona. Dziś ziele mniszka cenione jest przede wszystkim środek o działaniu żółciotwórczym i moczopędnym. Dzięki mniszkowi zwiększa się też ilość wydzielanych przez organizm soków trawiennych, co z kolei pomaga rozwiązać wiele problemów związanych z trawieniem. Kwiaty mniszka pospolitego mogą się dodatkowo sprawdzić w walce ze stanami zapalnymi, przy żółtaczce oraz przy problemach związanych z wątrobą. Dla każdego z nas ziele to może okazać się wspaniałym pomocnikiem przy zaburzeniach trawienia oraz problemach związanych z przemianą materii. Syrop z mniszka może się też okazać skutecznym lekiem na kaszel, warto zatem w okresie jesienno-zimowym wyposażyć swą apteczkę w taki naturalny środek przeciwkaszlowy.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat mniszka? Dla wielu osób sporym zaskoczeniem może być fakt, iż świeże liście tej rośliny mogą się w okresie wiosennym świetnie sprawdzić jako przyprawa. Liście te idealnie pasują do warzywnych sałatek, które w efekcie nabierają wyjątkowego smaku oraz większej wartości odżywczej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *