Blog

Dziurawiec zwyczajny i jego właściwości

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, która w Polsce jest bardzo dobrze reprezentowana. Ziele tej byliny ma niezwykłe właściwości lecznicze, dzięki czemu dziurawiec od dawna cieszy się wielkim powodzeniem w świecie miłośników naturalnej medycyny. Co warto wiedzieć na ten temat? W jakich przypadkach ta roślina lecznicza może się dla nas okazać cennym wsparciem?

Dziurawiec zwyczajny może się pochwalić ciekawym składem. Jedną z najważniejszych substancji, z jakimi można się tu spotkać, jest hiperycyna. Nie brak tu również garbników, które świetnie sprawdzają się w walce z biegunkami, oraz moczopędnych flawonoidów. Olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz witaminy A i C to kolejne substancje, dzięki którym dziurawiec tak świetnie radzi sobie jako naturalny lek. Warto też pamiętać, iż roślina ta jest dobrym źródłem magnezu – minerału, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
W jakich przypadkach warto sięgać po ziele dziurawca? Wiadomo, że roślina ta rewelacyjnie radzi sobie z zaburzeniami trawienia, jest też wspaniałym wsparciem dla tych, którym problemy sprawia osłabiona wątroba. Lepsza przemiana materii, lepiej funkcjonujący układ nerwowy – oto powody, dla których warto sięgać po to ziele. Jako naturalny kosmetyk, dziurawiec może okazać się wsparciem w wielu sytuacjach. Przygotowana z niego płukanka może ułatwić walkę z przykrym zapachem z ust, będzie też pomocna przy takich problemach skórnych, jak stany ropne. Olej z tej rośliny jest jednocześnie jednym ze skuteczniejszych środków na gojenie się ran, warto zatem w porę wyposażyć domową apteczkę w tej niezwykły dar natury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *