Blog

Czarnuszka siewna i jej właściwości

Czarnuszka siewna to rewelacyjna przyprawa, a jednocześnie roślina lecznicza, która może każdemu z nas pomóc w walce o utrzymanie dobrej formy. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego daru natury? W jaki sposób każdy z nas może wykorzystać moc tej rośliny?

Czarnuszka siewna to jednoroczna roślina, niezwykle popularna w rejonie śródziemnomorskim. W Polsce jej uprawy cieszą się coraz większą popularnością, czemu sprzyja rosnąca wiedza na temat jej właściwości. Wiadomo, że czarnuszka siewna to cenne źródło garbników oraz olejków eterycznych, nie brak w tej roślinie tłustych olejów oraz goryczy. Dzięki swym właściwościom, dość wcześnie roślina ta zaczęła się sprawdzać jako przyprawa. Z czasem dostrzeżono, iż ma ona bardzo dobry wpływ na ludzkie zdrowie, dzięki czemu z czarnuszki siewnej zaczęto też korzystać w ludowej medycynie. Do dziś nasiona czarnuszki są cennym środkiem żółciopędnym oraz rozkurczowym. Czarnuszka pomaga w walce ze wzdęciami, ceniona jest też jako środek łagodzący dolegliwości związane z reumatyzmem. Ponieważ czarnuszka zwiększa ilość wydzielanego mleka, podawana może być karmiącym matkom. Napar z tej rośliny pomoże też tym kobietom, które mają problemy z nieregularnymi miesiączkami.

A jak czarnuszka siewna sprawdza się jako przyprawa? Obecność jej ziaren często uwzględniają przepisy na domowy chleb, choć wiadomo, że roślinę te można wykorzystać również jako dodatek do marynat. Przyprawa ta świetnie sprawdzi się w połączeniu z tłustymi mięsami, które – dzięki czarnuszce – przestaną być dla naszego układu pokarmowego aż tak wielkim obciążeniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *